Vodstvo za šolske skupine je prilagojeno starosti otrok. Učenci ob aktivnem sodelovanju utrdijo svoje poznavanje drevesnih vrst, spoznajo gozdove v Sloveniji in po svetu, njihov pomen, različne vrste lesa ipd.
Nato se sprehodijo skozi preteklost. Seznanijo se z delom nekdanjih olcarjev, furmanov, žagarjev in splavarjev, spoznajo stare načine sečnje, spravila, razžagovanja in transporta lesa v daljne kraje. Predstavljeno je tudi delo tesarjev, mizarjev in kolarjev. S pomočjo maket in postavitev v naravni velikosti približamo učencem preteklost na zanimiv in poučen način.
Podrobnejši predstavitvi muzejskih vsebin sledi reševanje učnih listov, ki obsegajo 11 nalog. Oblikovani so tako, da spodbujajo k logičnemu razmišljanju in predstavljajo kratek povzetek med vodstvom predstavljenih tem.
Doživljajska vodenja po muzeju in toplarju vam ponujajo možnost svojevrstnega doživljanja in spoznavanja naravne in kulturne dediščine Zgornje Savinjske doline. Izkušeni pripovedovalci vam bodo, v vlogi likov iz preteklosti, z živo interpretacijo zgodb in s pomočjo kratkih zabavnih iger predstavili dogodke in zanimivosti Zgornje Savinjske doline. Izbirate lahko med štirimi programi doživljajskih vodenj.
V duhu ljudskih pravljic se bomo podali na pravljično vodenje po muzeju. Bili so časi, ko so gozdarji prebili po več tednov v gozdu. Poznali so zgodbe o divjih možeh, vedeli so kje domujejo gozdne vile in znali so se ubraniti pred strašno divjo jago. Skozi lokalne zgodbe in pravljice bodo otroci spoznali tradicijo gospodarjenja z gozdovi in številne bajne skrivnosti. Vodenje, ki ga izvaja en pripovedovalec v vlogi olcarja (gozdarja) ali potovke je prilagojeno starosti skupine.
Po doživljajskem vodenju v notranjosti muzeja se skupina odpravili na grajski stolp. Zbrani na razgledni ploščadi se usedemo v krog, zakurimo ogenj in prisluhnemo ljudski zgodbi iz Zgornje Savinjske doline. Nato se odpravimo do sotočja Drete in Savinje, kjer se igramo stare olcarske igre. V primeru dežja se program prilagodi ter prestavi v Bohačev toplar.
Človek iz Zgornje Savinjske doline že od nekdaj živi v tesnem sožitju z gozdom. Les mu je dajal vsakdanji kruh, spravilo in prodaja lesa sta bila stoletja glavni vir zaslužka. Skozi doživljajsko vodenje bodo oživele zgodbe olcarjev, žagarjev, splavarjev (flosarjev) in potovk. Potovka ali olcar bosta skupino popeljala na sprehod skozi preteklost, kjer morajo obiskovalci poprijeti tudi za delo.
Koliko je pri nas prekrasnih zgodb, ki govorijo o pokrajini in ljudeh med katerimi so nastale. Izvedeli boste za zadrečke lončarje, solčavsko bicko, ljubenske potice, za menihe v Gornjem Gradu in številne druge skrivnosti. Predstavili vam jih bomo skozi zabaven interaktiven kviz. Program se izvaja v Bohačevem toplarju.
Na delavnici sodeluje poklicni mizar, ki učencem predstavi delo mizarjev in jih seznani z različnim mizarskim orodjem. Nato se učenci sami preizkusijo v veščinah žaganja, brušenja, vrtanja in lepljenja. Vsak si izdela svoj uporaben izdelek (leseno piščal, lesen nakit ipd.), ki ga odnese s seboj domov.
V okolici muzeja je urejena učna pot, ki otrokom omogoča neposreden stik z naravo.
Na približno uro in pol trajajoč sprehod se učenci odpravijo v spremstvu gozdarja. Seznanijo se z zgodovino kraja, gradu Vrbovec in frančiškanskega samostana, v prvi vrsti pa spoznajo pomen gozdov, vlogo gozda in gozdnega roba, različne drevesne in grmovne vrste, sonaravno gospodarjenje z gozdovi, tujerodne invazivne vrste in še marsikaj zanimivega.
Za še aktivnejšo izkušnjo ogleda poti in doživetja gozda bodo poskrbeli vodniki gozdovniki – mojstri preživetja v divjini. Ob njihovem vodenju bodo učenci spoznali različne drevesne vrste in užitne rastline. Preizkusili se bodo v uporabi ročnih orodij naših prednikov in v primitivnih tehnikah netenja ognja.
MUZEJ VRBOVEC ODPIRA VRATA V GOZD
Program zajema:
Cena programa: 3,00 € / učenca
Veliko uspeha pri reševanju učnih listov.